Kolejność sprzątania – od czego zacząć, a na czym skończyć?

Nie każdy z nas wie, że powinniśmy sprzątać w określonej kolejności. O czym warto wtedy pamiętać? Chaotyczne sprzątanie domu może dać nam w efekcie jeszcze więcej pracy niż na początku. Aby oszczędzić swój czas i uzyskać najlepszy efekt, warto wiedzieć, czym zająć się na początku, a na czym skończyć. Stosuje się dwie główne zasady – od góry od dołu oraz od wnętrza na zewnątrz. Na czym polegają? Od góry do dołu Sprzątanie mieszkania czy domu powinniśmy rozpocząć od rzeczy, które są na górze, a zakończyć na tym, co jest na dole. Zatem możemy rozpocząć od usunięcia pajęczyn czy umycia żyrandola albo górnych półek, potem przechodzimy do półek niższych, komód, biurek i stolików, a kończymy na odkurzeniu i umyciu podłogi. Jeśli zaczniemy od dołu, czyli od odkurzenia podłogi, wtedy brud z wyższego poziomu po prostu ją zabrudzi i praca pójdzie na marne. Od wnętrza na zewnątrz Druga zasada to od wnętrza na zewnątrz. W tym przypadku kolejność sprzątania polega na tym, że na początku zajmujemy się rzeczami, które są w środku, czyli na przykład w szafkach, szufladach, regałach, a także od wanny i prysznica w łazience, a kończymy na zewnątrz, czyli na tym, co jest wokół nich. Powinniśmy też pamiętać o tym, żeby w trakcie prac kierować się w stronę drzwi, aby tam je zakończyć, czyli zaczynamy od oddalonych od nich miejsc. Taką kolejność powinniśmy też zachować, jeśli chcemy wykonać sprzątanie po remoncie czy po imprezie, czyli sprawdza się zawsze wtedy, gdy chcemy zadbać o czystość w swoim otoczeniu. Właściwa kolejność to większa czystość i mniej pracy!

Nie każdy z nas wie, że powinniśmy sprzątać w określonej kolejności. O czym warto wtedy pamiętać?  

Początki 

Chaotyczne sprzątanie domu może dać nam w efekcie jeszcze więcej pracy niż na początku. Aby oszczędzić swój czas i uzyskać najlepszy efekt, warto wiedzieć, czym zająć się na początku, a na czym skończyć. Stosuje się dwie główne zasady – od góry od dołu oraz od wnętrza na zewnątrz. Na czym polegają? 

Od góry do dołu 

Sprzątanie mieszkania czy domu powinniśmy rozpocząć od rzeczy, które są na górze, a zakończyć na tym, co jest na dole. Zatem możemy rozpocząć od  

  • usunięcia pajęczyn, 
  • umycia żyrandola, 
  • górnych półek.  

Potem przechodzimy do:  

  • półek niższych,  
  • komód,  
  • biurek i stolików.  

Kończymy na odkurzeniu i umyciu podłogi. Jeśli zaczniemy od dołu, czyli od odkurzenia podłogi, wtedy brud z wyższego poziomu po prostu ją zabrudzi i praca pójdzie na marne. 

Od wnętrza na zewnątrz 

Druga zasada to od wnętrza na zewnątrz. W tym przypadku kolejność sprzątania polega na tym, że na początku zajmujemy się rzeczami, które są w środku, czyli na przykład:  

  • w szafkach, 
  • szufladach, 
  • regałach,  
  • w wannie i prysznicu.  

Kończymy na zewnątrz, czyli na tym, co jest wokół nich. Powinniśmy też pamiętać o tym, żeby w trakcie prac kierować się w stronę drzwi, aby tam je zakończyć, czyli zaczynamy od oddalonych od nich miejsc. Taką kolejność powinniśmy też zachować, jeśli chcemy wykonać sprzątanie po remoncie czy po imprezie, czyli sprawdza się zawsze wtedy, gdy chcemy zadbać o czystość w swoim otoczeniu. Właściwa kolejność to większa czystość i mniej pracy! 


Pytania i odpowiedzi

Od czego zacząć właściwe sprzątanie?

Są na to dwa sposoby. Pierwszy to od góry do dołu, polegający na tym, że zaczynamy od miejsc położonych wyżej, a kończymy na tych niższych. Drugi to od środka na zewnątrz, gdzie zaczynamy od przestrzeni wewnętrznych, a dopiero potem zabieramy się za zewnętrzne.

Poprzedni Post
Następny Post