Jak wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki

Wiele osób w ogóle nie czyści pralki, ponieważ uważa, że to urządzenie, które czyści się samo w trakcie prania. Jednak nieczyszczona pralka może szybko dać o sobie znać – nie będzie dopierać ubrań, może nadawać im nieprzyjemny zapach, a także będzie bardziej narażona na usterki.

Bardzo często sprzątanie mieszkań czy domów pomija zadbanie o czystość stosowanych w nich sprzętów – także takich jak pralka. Jednak każdy producent zaleca, aby regularnie czyścić pralkę, aby mogła posłużyć jeszcze dłużej. Jak możemy to zrobić?

Chociaż zadaniem pralki jest pranie, to jednak urządzenie samo w sobie także narażone jest na zabrudzenia – nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Przy porządkach warto także wziąć pod uwagę pralkę, a dokładnie takie jej elementy jak filtr, dozownik na proszek i płyn, uszczelki oraz wnętrze pralki.

Filtr

W filtrze osadzają się różne zanieczyszczenia powstające w trakcie prania tekstyliów. Nieczyszczony filtr powoduje, że woda jest zabrudzona, a pranie nie jest skutecznie wypranie. Także może mieć przykry, stęchły zapach. Filtr należy wyczyścić zgodnie z zaleceniami producenta w instrukcji.

Dozownik na proszek i płyn

Należy go wyczyścić z użyciem szmatki oraz detergentu albo rozcieńczonego octu. Większe, zaschnięte zabrudzenia można wymoczyć albo usunąć z użyciem mleczka do czyszczenia i szorstkiej gąbki.

Uszczelki

Na uszczelkach w pralce osadza się dużo zabrudzeń. Należy przecierać je szmatką, także w fałdach, aby je usunąć. Należy pamiętać o tym, aby po zakończeniu prania zostawić otwarte drzwiczki – pomaga to w wyparowaniu wilgoci.

Wnętrze pralki

Bęben oraz instalacje w pralce najlepiej oczyścić z użyciem octu albo płynu z chlorem. Należy wlać szklankę octu albo płynu z chlorem do bębna i włączyć puste pranie w najwyższej temperaturze z płukaniem.

Jak często czyścić pralkę?

  • sprawdzaj i czyść filtr raz na miesiąc
  • przecieraj uszczelki raz na miesiąc
  • czyść dozownik na proszek i płyn raz na 2 miesiące lub wtedy, gdy jest zabrudzony
  • ogólne czyszczenie wnętrza pralki wykonuj raz na 3-4 miesiące
Poprzedni Post
Następny Post