Jak usunąć czarną pleśń na silikonie?

Usuwanie pleśń silikon

Łazienka to wilgotne pomieszczenie, w którym szybko mogą rozwijać się pleśnie. Najczęściej są one widoczne na silikonach używanych do uszczelnienia kabiny prysznicowej, brodzika oraz wanny. Jak można je usunąć?  

Pleśń najszybciej rozwija się na zwykłym silikonie, który nie jest przeznaczony do użytku w łazienkach – jest tańszy od tego sanitarnego, ale nie należy stosować ich zamiennie. Jednak nawet na silikonie sanitarnym, który ma w składzie związki przeciwgrzybicze, może z czasem pojawić się pleśń. 

Chlor – najskuteczniejszy na pleśnie 

Praktycznie wszystkie profesjonalne środki na pleśnie posiadają w składzie chlor, a dokładnie podchloryn sodu. To związek, który jest substancją odkażającą i mającą silne właściwości utleniające. Jest on także składnikiem wybielaczy. W sprzedaży znajdziemy wiele preparatów na pleśnie, nap przykład w formie sprayu, ale możemy też wykorzystać popularne środki do czyszczenia toalet bazujące na chlorze.  

Aby usunąć czarną pleśń, nakładamy preparat na miejsca, gdzie jest ona widoczna i odczekujemy 3-4 godziny, a następnie zmywamy go wodą. W zależności od ilości pleśni czynność należy powtórzyć kilka razy. Za każdym razem czerń będzie coraz mniej widoczna, dając czysty, higieniczny silikon o jasnej barwie.  

Przy pracach należy konieczne używać rękawic ochronnych i wietrzyć pomieszczenie! 

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się pleśni na silikonie? 

Regularne sprzątanie domu czy sprzątanie mieszkania jest też dobrą okazją do tego, aby zmniejszyć szansę na pojawienie się pleśni na silikonie. Systematycznie czyśćmy silikon i w razie możliwości wietrzmy łazienkę. Możemy też po kąpieli lub prysznicu przecierać silikon suchą szmatką, ponieważ zalegająca na nim woda sprzyja rozwojowi pleśni. 

Pytania i odpowiedzi

Jak najskuteczniej usunąć pleśń z łazienki?

Do usuwania pleśni z łazienki potrzebne będą rękawice ochronne, maska ochronna, okulary ochronne, mop lub szczotka z twardym włosiem, a także specjalny środek do usuwania pleśni. Nanieś środek na mop lub szczotkę i dokładnie umyj powierzchnie, na których występuje pleśń. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać mop lub szczotkę po każdym przejściu, aby uniknąć pozostawienia resztek środka na powierzchni.

Dlaczego warto wykorzystać chlor do usuwania pleśni?

Chlor jest skutecznym środkiem dezynfekującym i może być stosowany do usuwania pleśni. Jego działanie polega na rozpuszczeniu białkowych substancji, które są składnikiem pleśni. Dzięki temu chlor jest w stanie zabić komórki grzybów, co prowadzi do ich usunięcia.

Jak uniknąć ponownego pojawienia się pleśni?

Osuszaj powierzchnie po użytkowaniu. Po kąpieli czy użytkowaniu łazienki dokładnie wysusz wszystkie powierzchnie, aby uniknąć pozostawienia wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni. Pamiętaj także o regularnym czyszczeniu.

Poprzedni Post
Następny Post