Jak usunąć czarną pleśń na silikonie?

Usuwanie pleśń silikon

Łazienka to wilgotne pomieszczenie, w którym szybko mogą rozwijać się pleśnie. Najczęściej są one widoczne na silikonach używanych do uszczelnienia kabiny prysznicowej, brodzika oraz wanny. Jak można je usunąć?

Pleśń najszybciej rozwija się na zwykłym silikonie, który nie jest przeznaczony do użytku w łazienkach – jest tańszy od tego sanitarnego, ale nie należy stosować ich zamiennie. Jednak nawet na silikonie sanitarnym, który ma w składzie związki przeciwgrzybicze, może z czasem pojawić się pleśń.

Chlor – najskuteczniejszy na pleśnie

Praktycznie wszystkie profesjonalne środki na pleśnie posiadają w składzie chlor, a dokładnie podchloryn sodu. To związek, który jest substancją odkażającą i mającą silne właściwości utleniające. Jest on także składnikiem wybielaczy.

W sprzedaży znajdziemy wiele preparatów na pleśnie, nap przykład w formie sprayu, ale możemy też wykorzystać popularne środki do czyszczenia toalet bazujące na chlorze.

Aby usunąć czarną pleśń, nakładamy preparat na miejsca, gdzie jest ona widoczna i odczekujemy 3-4 godziny, a następnie zmywamy go wodą. W zależności od ilości pleśni czynność należy powtórzyć kilka razy. Za każdym razem czerń będzie coraz mniej widoczna, dając czysty, higieniczny silikon o jasnej barwie.

Przy pracach należy konieczne używać rękawic ochronnych i wietrzyć pomieszczenie!

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się pleśni na silikonie?

Regularne sprzątanie domu czy sprzątanie mieszkania jest też dobrą okazją do tego, aby zmniejszyć szansę na pojawienie się pleśni na silikonie.

Systematycznie czyśćmy silikon i w razie możliwości wietrzmy łazienkę. Możemy też po kąpieli lub prysznicu przecierać silikon suchą szmatką, ponieważ zalegająca na nim woda sprzyja rozwojowi pleśni.

Poprzedni Post
Następny Post