Zabrudzony piekarnik – jak go wyczyścić?

Czyszczenie piekarnika

Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby zabrudzić wnętrze piekarnika. Także z czasem pojawia się wewnątrz niego coraz więcej zabrudzeń – tłustych osadów, przypaleń, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również są miejscem rozwoju drobnoustrojów. Dodatkowo także przypalone jedzenie i tłuszcz nie pachną ładnie, a nawet mogą grozić pożarem. Dlatego od czasu do czasu warto wyczyścić solidnie swój piekarnik.  

Jak prawidłowo wyczyścić piekarnik? 

Czyszczenie piekarnika, wbrew pozorom, wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko nieco czasu oraz odpowiednie środki czyszczące, aby lśnił on czystością. Piekarnik powinien być zimny i odłączony od kontaktu.  

Na początku

Załóż rękawice gumowe i wyciągnij ze środka piekarnika blachy i ruszty. Zamocz je w misce z detergentem i gorącą wodą, aby namokły. Do czyszczenia wnętrza piekarnika możesz użyć specjalnie przeznaczonych do tego środków czystości w sprayu – są one łatwe w nakładaniu. Pozostaw środek na pewien czas na ściankach i dnie piekarnika – czasami konieczne jest kilkadziesiąt minut lub nawet kilka godzin. Nie zapomnij także o szybce – w niektórych modelach jest ona wysuwana, dlatego rozmontuj przednią część, aby wyczyścić ją jeszcze dokładniej.  

Następnie

Potem wyszoruj ruszty i blachy i doczyść wnętrze piekarnika gąbką lub ściereczką. Na sam koniec warto przetrzeć je jeszcze wilgotnymi ręcznikami kuchennymi, aby usunąć resztki detergentu, a ostatni raz wytrzyj go na sucho i pozostaw na jakiś czas do wyschnięcia.  

Gdy wybierasz nowy piekarnik, wtedy kup taki z funkcją samooczyszczania, czyszczenia pyrolitycznego lub z emalią katalityczną – są one znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. 

Pytania i odpowiedzi

Jak powinno czyścić się piekarnik?

Przygotuj wszystkie potrzebne środki czystości. Zacznij od umycia blachy i ruszty, a następnie przejdź do wnętrza piekarnika. Nałóż środek na jego ściany i od czekaj parę minut. Następnie porządnie je wyszoruj.

Poprzedni Post
Następny Post