Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni kuchennych

Higiena w kuchni jest bardzo ważna, dlatego też jeżeli chcesz zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed szkodliwymi drobnoustrojami, które mogą prowadzić nawet do zatruć pokarmowych, pamiętaj o właściwym czyszczeniu i dezynfekcji powierzchni kuchennych.  

Właściwe czyszczenie gąbek 

Pamiętaj o tym, aby do różnych powierzchni używać różnych środków czystości i ściereczek lub gąbek. Sprzątanie rozpoczynaj od tych miejsc, które mają styczność z żywnością, a zakończ na tych, które się z nią nie stykają – najlepiej na podłodze. W ten sposób unikniesz przenoszenia drobnoustrojów w czyste obszary.  

Do miejsc, w których przygotowuje się jedzenie, używaj płynów antybakteryjnych, bardzo pomocne będzie także mleczko czyszczące – sprawdzi się do kuchenki oraz do szafek. Zwróć przy tym uwagę, jakich detergentów możesz używać – nie wszystkie nadają się do naturalnego drewna, granitu lub marmuru. Uważaj na środki z chlorem w składzie – nie powinno się stosować ich do powierzchni, na których przygotowuje się posiłki i na tych, które mają styczność z produktami spożywczymi.  

Zawsze zanim przystąpisz do pracy, określ te miejsca, które są najbardziej narażone na zabrudzenia, a także te, które mają bezpośredni kontakt z żywnością – podczas sprzątania zwróć na nie szczególną uwagę. 

Pytania i odpowiedzi

Jak dobrze wyczyścić gąbki?

Aby dobrze wyczyścić gąbkę, najpierw należy ją dokładnie spłukać pod bieżącą wodą, tak aby pozbyć się resztek kosmetyków i brudu. Następnie można ją włożyć do roztworu z detergentem lub mydłem do naczyń i delikatnie ją w nim pocierać, a następnie spłukać dokładnie pod bieżącą wodą. Można także użyć specjalnych preparatów do dezynfekcji gąbek, które dostępne są w sklepach z kosmetykami. Ważne, aby po wyczyszczeniu gąbki dobrze ją wysuszyć, aby uniknąć rozwoju bakterii. 

Poprzedni Post
Następny Post