Dla niektórych osób zero waste może być fanaberią, dla innych jest z kolei sposobem na życie. Filozofia zero waste ma swój związek z tym, jak dużo zużywamy i jak bardzo zatruwamy przez to planetę. Co warto wiedzieć o zero waste i jak stać się zero waste?
Zero waste – co to takiego?
Za twórczynię zero waste uznawana jest mieszkanka USA – Bea Johnson. Do zmian zainspirowała ją nieodpowiedzialna i nadmierna konsumpcja oraz zagrożenie dla natury wywołane przez to, jak dużo rzeczy zużywamy. Swoje życie zgodnie z zasadą, aby zużywać mniej, opisała na blogu internetowym i wydała także książkę „Zero waste home”.
Zasady zero waste
Bea Jonhson wyraża istotę zero waste w regule 5 R:
- refuse – odmawiaj kupowania i przyjmowania tych rzeczy, których nie potrzebujesz,
- reduce – ogranicz liczbę posiadanych przedmiotów,
- reuse – używaj przedmiotów wielokrotnie zamiast wyrzucania i kupowania nowych,
- recycle – przetwarzaj nieużywane przedmioty,
- rot – kompostuj to, co może być poddane kompostowaniu.
Zero waste w codziennym życiu
Wdrożenie w życie filozofii zero waste wcale nie musi oznaczać znacznych zmian w codziennym komforcie. Wystarczą nawet niewielkie zmiany, które będą miały znaczenie dla lokalnego środowiska naturalnego i całej planety. Przykładowe zasady zero waste:
- nie korzystaj z foliowych torebek – wybieraj te wielorazowe, tkaninowe, także na warzywa i owoce, pieczywo,
- kupuj produkty bez opakowań albo zabieraj ze sobą własne na zakupy – sprawdzą się na sery, wędliny, bakalie, orzechy, mąki i inne produkty, które można kupić na wagę,
- nie kupuj wody butelkowanej – wybierz filtr do wody oraz wielorazową butelkę ze szkła albo tworzywa,
- dokładnie planuj zakupy – nie kupuj tego, czego nie potrzebujesz,
- zużywaj resztki – zadbaj o to, aby wyrzucać jak najmniej produktów spożywczych,
- korzystaj z wielorazowych produktów – ściereczki zamiast ręczników papierowych, wielorazowe płatki do demakijażu, demakijaż specjalną ściereczką,
- korzystaj z kompostownika – dzięki niemu można uzyskać wartościowy nawóz,
- zrezygnuj z papierów – jeśli możesz otrzymywać rachunki i inne dokumenty w formie elektronicznej.
Pytania i odpowiedzi
Czym jest zero waste?
To filozofia, której celem jest zminimalizowanie ilości odpadów produkowanych przez człowieka i zapobieganie ich negatywnemu wpływowi na środowisko.
Jak stosować zero waste na co dzień?
Należy zrezygnować z jednorazowych produktów. Oznacza to, że należy unikać korzystania z jednorazowych produktów, takich jak plastikowe słomki czy opakowania jednorazowego użytku, i zamiast tego korzystać z produktów wielorazowego użytku. Oznacza to także, że należy kupować produkty bez opakowań lub w opakowaniach, które można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi.