Jak skutecznie posprzątać po dużym remoncie?

Osoba tynkująca w domu

Bałagan poremontowy nie musi być katorgą. Można uporać się z nim w miarę szybko Jak szybko zrobić porządki po odnowieniu mieszkania?  O tym przeczytasz w artykule.

Jak pozbyć się poremontowego bałaganu? 

Remont zrobiony, ale nie możemy się nim cieszyć, póki nie posprzątamy. Jeśli zabezpieczyliśmy powierzchnie przed renowacją, porządki nie będą uciążliwe. Warto określić również kolejność działań i zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęt i środki czyszczące. Wówczas ogarnięcie chaosu nie będzie takie trudne, jak się wydaje. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które uproszczą czynności porządkowe po odnowieniu mieszkania czy domu. 

odkurzanie mebli po remoncie

Łatwiej sprzątać w kilka osób, więc nie bójmy się prosić o pomoc.

Zabezpieczmy powierzchnię

Ochrona sprzętów i ścian to działanie, które jest konieczne przed remontem. Zaopatrzmy się w folię malarską, materiał zabezpieczający, który można zakupić w marketach budowlanych. Osłoni meble, ściany i podłogi. Możemy też użyć starych gazet i kartonów. 

Im więcej rzeczy wyniesiemy z remontowanych pomieszczeń, tym mniej pracy będziemy mieć po zakończeniu prac renowacyjnych. Niestety całkowicie nie unikniemy plam po farbach, klejach czy tynku. Odnawiając jedno wnętrze, nie unikniemy rozprzestrzenienia się pyłu w całym mieszkaniu. Dlatego porządki we wszystkich pomieszczeniach są konieczne.  

Przestrzegaj zasady: góra – dół

Sprzątanie zaczynamy zawsze od góry. To znaczy, że najpierw musimy oczyścić sufit. Potem kolejno: 

  • oświetlenie
  • ściany
  • drzwi i okna
  • podłogi
  • meble

W przypadku, gdy posadzka jest bardzo zagruzowana, uprzątnijmy ją z grubsza. Warto pousuwać duże kawały gruzu i innych odpadów, a potem zamieść. Nigdy nie rozpoczynajmy porządków od mycia na mokro. Najpierw trzeba na sucho odpylić i odkurzyć powierzchnie. Gdy sprzeniewierzymy się tej zasadzie, woda z dodatkiem środków czyszczących stworzy błoto.

Będzie ono bardzo trudne do wyeliminowania. Jeśli zamieszkujemy dom piętrowy lub mieszkanie dwupoziomowe zasada ta jest obowiązkowa. Rozpoczynamy więc od najwyższej kondygnacji, kończąc na samym dole. 

Jak wyeliminować uporczywe zabrudzenia poremontowe?

Pod ręką zawsze warto mieć środki naturalne. Należą do nich: ocet, soda, kwasek cytrynowy. Wówczas tanio i z pożytkiem dla zdrowia można pousuwać plamy powstałe w czasie renowacji wnętrza. Dodając do nich olejki eteryczne, zyskamy zapach świeżości. 

Jeśli zanieczyszczenia powstały z cementu, polej zabrudzoną powierzchnię wodą z octem. Po upływie kilku minut użyj szmatki, by przetrzeć zabrudzone miejsce na sucho. Gdy plama nie zejdzie, musisz nabyć specyfik do rozpuszczania cementu. 

Zanieczyszczenia z kleju usuniesz przy pomocy oleju jadalnego lub innego tłuszczu, na przykład kremu do rąk lub twarzy, którym posmarujesz zabrudzoną powierzchnię. Na efekt trzeba poczekać kilka godzin, po czym zetrzeć plamę suchą ścierką lub papierowym ręcznikiem. 

Świeżą plamę z farby usuniemy ciepłą wodą. Gdy ta czynność nie pomoże, musimy użyć rozpuszczalnika. Jednakże przedtem należy się zapoznać z etykietą umieszczoną na opakowaniu. Najczęściej zeschniętą farbę usuwa benzyna lakowa lub ekstrakcyjna. 

Gdy sporządzimy listę działań, sprzątanie pójdzie nam jak z płatka. Jednakże nie musimy się męczyć, porządki poremontowe mogą za nas wykonać profesjonaliści z firmy sprzątającej. Zrobią to szybko i fachowo, a my będziemy mogli się cieszyć odnowionym i posprzątanym mieszkaniem. 

Pytania i odpowiedzi:

1. Jakim środkiem usunąć zabrudzenia z cementu?

Plamy z cementu możemy usunąć wodą z octem. Mieszanką należy spryskać zabrudzone miejsce i odczekać kilka minut, po czym przetrzeć na sucho. Jeśli zabrudzenie nie zniknie, należy użyć specjalnych środków rozpuszczających cement. 

2. Od czego zacząć sprzątanie po remoncie?

Sprzątanie po remoncie zaczynamy od najwyższej partii wnętrza, czyli od sufitu. Potem stopniowo przechodzimy niżej. Na końcu czyścimy podłogi. Wszystkie czynności wykonujemy najpierw na sucho, potem na mokro. 

3. Jak zabezpieczyć posadzki w czasie remontu?

Ochrona sprzętów i ścian to działanie, które jest konieczne przed remontem. Zaopatrzmy się więc w folię malarską, którą można zakupić w marketach budowlanych. Stare gazety i kartony również zabezpieczą powierzchnię, zwłaszcza posadzkę. 

Poprzedni Post
Następny Post