Prasowanie – jak robić to jeszcze łatwiej?

Profesjonalne prasowanie

Dla wielu z nas prasowanie nie jest zbyt przyjemnym obowiązkiem, szczególnie gdy chodzi o koszule. Można jednak prasować wygodniej – przede wszystkim najważniejszy będzie odpowiedni sprzęt, ale nie możną zapominać też o drobiazgach.  

Prasowanie – przydatne wskazówki 

Dobra deska do prasowania powinna być odpowiednio szeroka i wysoka, aby prasowanie było wygodne. Wiele desek ma płynnie regulowaną wysokość, dlatego można bez problemu dopasować je do swojego wzrostu. Nowe modele mają także wbudowane przedłużacze czy specjalne wysięgniki na kabel, aby nie przeszkadzał on podczas pracy.  

Jaki wybrać żelazko?

Także ważne będzie samo żelazko – nowoczesne modele mają specjalne stopy, które gładko suną po tkaninach i dzięki temu prasowanie jest jeszcze prostsze. Odpowiedni sprzęt to podstawa. Także do prasowania trzeba przygotować samo pranie. Najlepiej prać ubrania z dodatkiem płynu do zmiękczania tkanin, który je wygładza i dodatkowo ułatwia prasowanie. Można też zastosować specjalne płyny do żelazka ułatwiające prasowanie. Pranie jeszcze lekko wilgotne prasuje się najłatwiej, ale jeżeli nie można zabrać się za prace od razu, konieczne jest spryskanie prania wodą – można zrobić to z żelazkiem, także używając pary albo wody w spryskiwaczu.  

Temperatura grzania

Należy pamiętać o dopasowaniu stopnia nagrzania żelazka do rodzaju prasowanej tkaniny. Tkaniny delikatne najlepiej pasować przez dodatkową szmatkę, aby ich nie zniszczyć. Tkaniny ciemne natomiast warto prasować na lewej stronie, aby uniknąć ich wyświecania. Ćwiczenie jednak czyni mistrza, dlatego im częściej będziesz prasować, tym pójdzie ci to łatwiej i szybciej. Warto się przemóc i spróbować! 

Pytania i odpowiedzi

O czym pamiętać przy prasowaniu?

Używaj odpowiedniej temperatury dla rodzaju tkaniny, którą prasuje się. Niektóre tkaniny wymagają niższej temperatury, inne wyższej. Zbyt wysoka temperatura może spowodować uszkodzenie tkaniny. Prasuj odpowiednim kierunku – zawsze od wewnątrz w kierunku na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz widocznych zagnieceń i sprawisz, że ubranie będzie wyglądać bardziej schludnie. Pamiętaj, że niektóre tkaniny wymagają użycia pary, inne nie. Użycie odpowiednich środków do prasowania pomoże Ci uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć uszkodzenia tkaniny.

Poprzedni Post
Następny Post