Podstawowe zasady sprzątania biura

Osoba trzyma mop parowy

Jakie są procedury sprzątania biura? 

Skąd wiadomo, że przestrzeń biurowa w siedzibie firmy jest sprzątana w prawidłowy sposób? Jaka powinna być kolejność wykonywania prac porządkowych? Czym oczyszczać pomieszczenia, aby niczego w nich nie uszkodzić? W jakich okolicznościach trzeba zdecydować się na współpracę z firmą zewnętrzną, która zadba o higienę w miejscu pracy? Na te pytania precyzyjnie i konkretnie odpowie niniejszy tekst. Zapraszamy do lektury. 

Prawidłowe sprzątanie przestrzeni biurowej 

Sprzątanie ma jedną podstawową zasadę – trzeba tę czynność wykonywać od góry do dołu. Przeczytamy o tym w każdym poradniku dla perfekcyjnych pań domu. W biurowcach sprawa wygląda analogicznie. Działania zaczynamy od wyższych części lokalu, kończąc na najniższych. Dzięki temu sprzątanie odbywa się w krótszym czasie i przynosi lepszy rezultat, a pył oraz roztocza nie unoszą się w powietrzu.  

Oznaką właściwie wytartej podłogi oraz umytych szyb okiennych jest brak widocznych śladów po używanej ściereczce czy papierze.  Smugi to objaw niedociągnięć i należy jeszcze raz przystąpić do mycia struktury. W zadbanym lokalu unosi się wyczuwalny przyjemny dla nozdrzy zapach, a na meblach nie osadza się kurz, który można bez trudu dostrzec na pierwszy rzut oka. Starannie wykonana praca skutkuje też tym, że na kafelkach nie ma zacieków lub zaschniętych zabrudzeń. Nie chodzi o to, aby bardzo wnikliwie obserwować postępowanie personelu sprzątającego i przeprowadzać przysłowiowy “test białej rękawiczki”, ale ta wiedza pomaga zweryfikować, czy kwota wydanych przez nas pieniędzy na pensję dla osób sprzątających jest adekwatna do jakości usług. 

Odkurzacz stojący przy ścianie

Sprzęt i detergenty stosowane przy sprzątaniu 

Płyny muszą być dostosowane do tworzywa, z jakiego zostały wykonane myte powierzchnie. Preparaty powinny posiadać certyfikaty, atest jakości produktu i gwarancję bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych zasad jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że w biurze jednocześnie przebywa wiele osób. Do sprzątania warto używać myjki parowej oraz odkurzacza przemysłowego z funkcją prania i możliwością dezynfekcji podłóg. Właśnie tego rodzaju urządzeniami najczęściej dysponują firmy, które oferują kompleksowe wsparcie w procesie troski o estetyczny wygląd, higienę w miejscu pracy.  

Harmonogram dopasowany do potrzeb klienta 

Planując grafik sprzątania biura, należy pamiętać o tym, aby porządkami nie zakłóciło funkcjonowania firmy. Dostępne na rynku działalności gospodarcze zajmujące się dbaniem o porządek dopasowują harmonogram realizowanych działań do potrzeb i oczekiwań klienta. Niektóre pomieszczenia i wyposażenia z uwagi na większą eksploatację wymagają częstszego mycia i należą do nich m.in.: 

  • lustra i inne szklane przedmioty, 
  • panele ścienne, 
  • panele podłogowe, 
  • płytki ceramiczne, 
  • wykładziny podłogowe, 
  • toalety i łazienki, 
  • kuchnia biurowa. 

Sprzątać trzeba regularnie. Tylko systematyczność pozwoli na utrzymanie ładu i czystości przez cały czas. Planując częstotliwość prac porządkowych, zaleca się wzięcie pod uwagę kilku czynników. Istotna jest intensywność oraz częstotliwość użytkowania określonej części budynku. Miejsca odwiedzane codziennie przez dużą ilość osób muszą być odświeżane każdego dnia. Znaczenie ma też rodzaj działalności prowadzonej przez firmę, zwłaszcza jeśli biuro znajduje się w tym samym obiekcie co hala produkcyjna. Wówczas zapylenie i poziom zanieczyszczeń stają się wyższe. 

Wózek wypełniony środkami czystości

Współpraca z firmą sprzątającą 

Zlecenie prac porządkowych firmie zewnętrznej to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców i menedżerów, którzy chcą utrzymać porządek bez zatrudniania dodatkowych pracowników. Taka współpraca pozwala na uniknięcie kosztów wynagrodzeń oraz składek socjalnych. Nie trzeba się też martwić o niedoskonałości w zakresie sprzątania i obawiać się, że nasza siedziba zostanie zaniedbana. Zleceniodawca może skorzystać z usług różnych przedsiębiorstw, co daje mu większą swobodę w wyborze specjalistów i oferowanych przez nich usług. 

W zależności od naszych potrzeb firma sprzątająca może zlecić pracę większej liczbie pracowników, co przyspieszy wykonanie zadań. Zaoferuje nam także różne formy współpracy, w tym elastyczne rozliczenie kosztów, dzięki czemu możemy dopasować usługi do naszych potrzeb i budżetu. 

Pytania i odpowiedzi:

Czy sprzątanie może odbywać się w godzinach nocnych?

Tak, jeśli warunki wykonywania usług określa umowa. Gdy w kontrakcie o współpracy będzie zapis o pracy w godzinach nocnych, to wtedy też usługa zostanie wykonana.  

Czy trzeba przygotować biuro do prac porządkowych?

Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z firmą sprzątającą. Najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo, więc jeśli wiemy, że coś mogłoby zagrozić życiu lub zdrowiu służb porządkowych, to należy tę przeszkodę usunąć. Reszta ewentualnych przygotowań biura zależy od zakresu prac oraz ustaleń z firmą zewnętrzną. 

Jakie pomieszczenia wymagają częstego sprzątania?

Lustra i inne szklane przedmioty wymagają regularnego mycia, aby zachować ich czystość i połysk. Panele ścienne i podłogowe oraz płytki ceramiczne muszą być również często czyszczone, zachlapane wyglądają niechlujnie. Toalety i łazienki oraz kuchnie biurowe trzeba porządkować codziennie, wtedy zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się bakterii i drobnoustrojów. 

Poprzedni post
Następny Post