Odkurzacz wodny – kiedy warto go kupić?

Odkurzacze wodne

Wybranie odpowiedniego odkurzacza jest wbrew pozorom ważną decyzją – trzeba wziąć pod uwagę koszty eksploatacji, wygoda użycia czy skuteczność odkurzania.  

Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny model, dobrze sprawdź jego parametry. Teraz do dyspozycji są nie tylko tradycyjne odkurzacze workowe, ale również odkurzacze wodne, które wzbudzają duże zainteresowanie. Kiedy warto zdecydować się na taki właśnie zakup?  

Odkurzacze wodne zawdzięczają swoją nazwę filtrowi wodnemu, który zastępuje w nich worek na kurz. Odkurzacz wysysa powietrze, a następnie kieruje je na powierzchnię nalanej do zbiornika wody, tam brud jest namaczany i odseparowany – trafia do wody, gdzie jest on następnie zatrzymany przez filtr.  

Zalety odkurzacza wodnego

Tego rodzaju urządzenia mają kilka znaczących zalet w stosunku do odkurzaczy tradycyjnych. Można odkurzać nimi również mokry brud, na przykład błoto czy rozlaną zupę. Również mogą one działać jak nawilżacz powietrza, dlatego przyczyniają się do utrzymania zdrowej atmosfery w domu. Bardzo dobrze usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które nie wracają już do powietrza, jak ma to miejsce w przypadku tańszych i starszych odkurzaczy workowych, co ma duży plus dla alergików. Jako że nie ma w nich worków na zanieczyszczenia, tym samym siła ssania jest stała, ponieważ w zwykłych odkurzaczach zależy ona także od stopnia zapełnienia worka.  

Wady odkurzaczy wodnych

Są jednak i minusy. To przede wszystkim uciążliwa obsługa takiego odkurzacza, który wymaga regularnego oczyszczania filtra, dlatego trzeba o tym pamiętać po każdym użyciu. Minusem będzie także nieporęczność w sprzątaniu – często takie odkurzacze są dość duże i ciężkie, co powoduje, że ich eksploatacja nie jest tak wygodna jak modeli workowych. Dochodzi jeszcze kwestia ceny – odkurzacze wodne są droższe od zwykłych.  

Odkurzacz wodny jako dobra inwestycja

Niemniej jednak nawet te minusy nie zniechęcają kupujących. Gdy wobec tego potrzebujesz odkurzacza, który będzie mógł wyłapać nawet najdrobniejszy pyłek i będzie przyjazny dla alergików, wtedy to bardzo dobre rozwiązanie. Warto sprawdzić polecane modele i kupić ten najlepszy. 

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego warto kupić odkurzacz wodny?

Odkurzacze wodne mogą skutecznie usuwać zanieczyszczenia z głębszych warstw dywanów i wykładzin, ponieważ woda jest lepszym rozpuszczalnikiem niż powietrze. Mogą być też używane do oczyszczania różnych powierzchni, takich jak dywany, wykładziny, podłogi drewniane i kafelki. Odkurzacze wodne mogą być też bezpieczniejsze dla osób cierpiących na alergie, ponieważ nie unoszą kurzu i innych alergenów w powietrzu podczas oczyszczania.

Poprzedni Post
Następny Post