Jak wybrać dobry odkurzacz?

Dobry odkurzacz to podstawa, jeżeli zależy ci na tym, żeby sprzątać wygodnie i skutecznie. Na co jednak należy zwrócić uwagę, gdy kupuje się tego rodzaju sprzęt?  

Modele i parametry

W sklepach na półkach, także tych wirtualnych, można znaleźć mnóstwo różnych modeli odkurzaczy. Często trudno w związku z tym wybrać taki, który będzie mógł dać optymalną pomoc w porządkach. Warto, wobec tego, zapoznać się bliżej z parametrami, które są ważne przy zakupie. 

Dobór właściwego odkurzacza  

Na początek trzeba zastanowić się, czy zakupić odkurzacz tradycyjny, z workiem na kurz, czy też odkurzacz wodny. Każdy ma swoje plusy i minusy – odkurzacze wodne rekomendowane są dla alergików, ponieważ zastosowany w nich filtr wodny efektywnie usuwa wszelkie drobnoustroje i alergeny. Niestety, jego obsługa jest mało komfortowa, ponieważ za każdym razem filtr należy wyczyścić. Odkurzacz tradycyjny to z kolei większa wygoda, ponieważ worek zmienia się wtedy, gdy zapełni się całkowicie, jednak nie każdy model posiada dobre filtry antyalergiczne – głównie te najdroższe są godne polecenia dla alergików.  

Specjalna metka urządzenia

Gdy wybór został już dokonany, należy zapoznać się z oznaczeniami odkurzacza. Od września 2014 roku za sprawą Unii Europejskiej każdy model zawiera specjalną metkę, której analiza w porównaniu z innymi odkurzaczami pomoże w wyselekcjonowaniu najlepszego. Na metce tej można znaleźć informacje o efektywności energetycznej modelu – najwyższa to A, najniższa G, także oznaczono roczne zużycie energii, poziom hałasu, reemisję kurzu oraz skuteczność zbierania kurzu z różnych powierzchni.  

Wiele pomocnych informacji znajdzie się także na forach internetowych, porównywarkach cen i w sklepach online – warto sprawdzić opinie o poszczególnych modelach, aby dowiedzieć się, czy są warte swojej ceny. 

Pytania i odpowiedzi

Jak wybrać odpowiedni rodzaj odkurzacza?

Jeśli masz dywany lub chodniki, powinieneś rozważyć zakup odkurzacza z wymiennymi szczotkami lub specjalnymi końcówkami do dywanów. Ważna jest także moc ssania. Jeśli z kolei masz duże mieszkanie lub dom, warto zainwestować w odkurzacz z dużym zbiornikiem, aby uniknąć konieczności jego częstego opróżniania. Niektóre odkurzacze posiadają funkcje takie jak np. mycie podłogi, co może być przydatne dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i wysiłek. 

Poprzedni Post
Następny Post