Jak utrzymać porządek w domu?

Utrzymanie czystości w domu

Bałagan pojawia się w twoim domu jeszcze tego samego dnia, w którym wykonane były porządki? W takim przypadku warto przede wszystkim zmienić swoje przyzwyczajenia, ponieważ to właśnie one powodują szybkie jego narastanie.  

Jest jeszcze kilka innych porad, które warto znać, dlatego jeżeli też masz z tym problem, zapraszamy do dalszej lektury.  

Utrzymanie porządku jak najdłużej – porady 

Najczęściej bałagan jest konsekwencją nieodkładania przedmiotów na swoje pierwotne miejsce. Dlatego pamiętaj o tym, żeby wyrobić w sobie taki nawyk, a wtedy twoja przestrzeń będzie bardziej czysta. Jeżeli wiele z twoich przedmiotów codziennego użytku leży na półkach „luzem”, wtedy warto pomyśleć o odkupieniu do nich dodatkowych pudełek czy koszyków. Umieszczone w nich przedmioty nie będą widoczne, dlatego także efekt bałaganu będzie mniejszy.  

Systematyczność

Ważne jest też wyrobienie w sobie systematyczności, gdy chodzi o codzienne sprzątanie, na przykład przecieranie blatu w kuchni, umywalki w łazience czy też stolika w salonie. To zaledwie kilka sekund, dlatego nie warto tego okładać. Najlepiej przygotować sobie harmonogram prac z wyznaczeniem dni do odkurzania i mycia podłóg, czyszczenia całej kuchni czy łazienki i toalety.  

Zasada 5 minut

Można także zastosować zasadę 5 minut – oznacza ona, że jeżeli dana czynność, na przykład pozamiatanie przedpokoju czy umycie prysznica zajmuje mnie niż 5 minut, wtedy warto zrobić ją od razu, a nie odkładać na później.  

Oczywiście, są także inne rozwiązania, czyli skorzystanie z usług firm sprzątających, jednak zawsze warto wybierać ją w ostateczności – gdy nie ma się czasu, a mieszanie czy dom mają lśnić czystością od razu. 

Pytania i odpowiedzi

Jak najłatwiej utrzymać porządek w domu?

Ustanowienie codziennej rutyny sprzątania pomoże utrzymać porządek w domu. Możesz np. poświęcić 15 minut dziennie na porządkowanie przedmiotów i sprzątanie, tak aby nie robić tego na ostatnią chwilę. Regularne sprzątanie i mycie podłóg oraz mebli pomoże utrzymać dom w czystości. Utrzymuj także porządek w kuchni i łazience, ponieważ są to miejsca, w których łatwo o zanieczyszczenia. 

Poprzedni Post
Następny Post