Jak ułatwić sobie sprzątanie po remoncie

świeżo pomalowane ściany

Remont skończony, zostało tylko sprzątanie. Rozplanuj swoje czynności tak, by szybko uporać się z porządkami. Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć poremontowy rozgardiasz. 

Zabezpieczamy powierzchnie i sprzęty 

Przed remontem trzeba zabezpieczyć wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu. Okryjmy więc meble i sprzęty folią malarską, która chroni przed pyłem i wodą. Na podłogę możemy położyć tekturę malarską, która jest bardzo wytrzymała. Niestety, nie jest wodoodporna i trzeba ją często zmieniać, gdy ulega przemoczeniu. Najlepiej jednak przykryć teksturę folią. Lepiej zabezpieczyć powierzchnię filcem ochronnym, który może być użyty wielokrotnie. Wszystkie te zabiegi sprawią, że bałagan po remoncie nie będzie taki uciążliwy, gdyż większość brudu zniknie razem z użytymi zabezpieczeniami, które po prostu wyrzucimy. 

Sprzątamy w trakcie prac renowacyjnych 

Eliminacja brudu w trakcie trwania prac remontowych to krok ku ułatwieniu sprzątania po remoncie. Wystarczy, gdy regularnie wykonasz następujące czynności: 

  • umyjesz wszystkie narzędzia (wałki, pędzle), 
  • usuniesz nadmiar silikonu, 
  • resztki farb, gruzu, kleju przekażesz do miejscowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, 
  • będziesz systematycznie sprzątać, usuwając zanieczyszczenia.
mycie podłóg mopem

Od czego zacząć sprzątanie po remoncie 

Żeby nie dokładać sobie pracy, zacznijmy sprzątanie od warstw górnych. Najpierw odkurzmy sufit i oświetlenie, a potem stopniowo posuńmy w dół. Dlaczego tak należy postąpić? Otóż kurz z góry spadnie na wszystkie położone niżej powierzchnie. Jeśli oczyścimy je wcześniej będziemy to musieli zrobić ponownie. Dlatego warto stopniowo eliminować pył. 

Ze świeżo pomalowanych ścian, pył usuwamy po miesiącu, gdyż farba musi zostać wchłonięta. Po upływie tego czasu ścieramy powierzchnię delikatnie wilgotną szmatką. Do usuwania drobinek kurzu użyjmy odkurzacza z wymiennymi końcówkami. Tym sposobem dokładnie zlikwidujemy brud w każdym zakamarku pomieszczenia, a także oczyścimy tapicerkę i meble. 

Pamiętajmy o tym, żeby porządki zacząć od sprzątania na sucho. Gdy zrobimy to najpierw na mokro z gruzu i pyłu powstanie błoto, które trudno będzie wyeliminować. Wpierw usuńmy brud przy pomocy zwykłych szczotek i mioteł, potem wykorzystajmy odkurzacz, a na końcu posłużmy się mopami, które na mokro wymyją powierzchnie i sprzęty. 

Czyszczenie podłóg 

Na początku usuńmy resztki farby z listew przypodłogowych. Jeśli była ona wodorozcieńczalna, wystarczy ją zetrzeć wilgotną ścierką. Gdy mamy do czynienia z farbą rozpuszczalnikową, musimy użyć mocnych środków chemicznych, przeznaczonych do tego celu. Podłogi odkurzamy na sucho, a potem myjemy na mokro. Pomocny tu będzie odkurzacz pionowy, którym dokładnie i łatwo umyjemy podłogi. 

Sprzątaniem po remoncie zajmują się specjalistyczne firmy. Wystarczy skontaktować się, a fachowcy z branży sprzątającej doprowadzą twój dom do perfekcyjnej czystości. Zapraszamy do współpracy. 

Pytania i odpowiedzi:

Od czego zacząć sprzątanie po remoncie?

Po remoncie powierzchnie i sprzęty odkurzamy na sucho, a potem myjemy na mokro. Zacząć należy od górnych części pomieszczenia, czyli od sufitu. Stopniowo czyścimy niższe elementy wnętrza, a kończymy na podłodze.

Czym zabezpieczyć pomieszczenie w czasie remontu? 

Zabezpieczmy sprzęt i meble folią malarską. Podłogi zasłoni nam tektura malarska lub filc ochronny. Ten ostatni materiał jest najbardziej wytrzymały i nadaje się do kilkukrotnego użytku.

Jak uporządkować podłogę po remoncie? 

Podłogę sprzątamy najpierw na sucho, usuwając pył i gruz oraz pozostałości poremontowe. Potem możemy ją umyć mopem na mokro. Nie zapomnijmy o wyczyszczeniu listew przypodłogowych.

folia ochronna na meblach
Poprzedni Post
Następny Post