Jak skutecznie umyć okna po remoncie?

osoby myjące okno

Remont to sytuacja po, której często zostaje nie przyjemna “pamiątka” brudne okna. Okien nie można wynieść z pomieszczenia na czas malowania, więc wiele pyłu oraz kurzu się na nich osadza. W treści artykułu poznasz metody radzenia sobie z zanieczyszczeniami.

5 sposobów na mycie okien po remoncie 

Kluczem do uporania się szybko zabrudzeniami na oknach po zakończeniu prac remontowych jest to, aby niezwłocznie po spostrzeżeniu grubej warstwy kurzu lub pyłu na szybie ją usunąć. Wówczas kurz i pył nie przykleją się do szyby i, dzięki temu łatwiej można się ich pozbyć. Sprzymierzeńcem w walce z kurzem jest odkurzacz, delikatne odkurzanie pozwala zneutralizować zapylenie na szybach, ramach i okuciach. Po odkurzeniu czas sięgnąć po wilgotną, miękką szmatkę. Należy przemyć również uszczelki, w ich zakamarkach niejednokrotnie gromadzi się sporo cząsteczek zanieczyszczeń. Szyby można myć za pomocą: 

  • mokrej szmatki, namoczonej wodą. Następnie należy spryskać szyby dedykowanym do nich płynem, 
  • ściągaczki do szyb, 
  • wody z dodatkiem octu, 
  • płynu do mycia naczyń i ręcznika papierowego, 
  • ściereczki wykonanej z mikrofibry. 

Warto łączyć ze sobą podane powyżej metody radzenia sobie z brudnymi oknami, wtedy jest większa szansa odniesienia sukcesu i odczucia satysfakcji. Ważne jednak jest to, kiedy decydujemy się na umycie okien w mieszkaniu. Nie wolno tego w pełnym słońcu, bo jego promienie oślepiają i utrudniają zobaczenie zabrudzeń. Ponadto mycie szyb w pełnym słońcu przyspiesza proces parowania płynu i pojawiają się niechciane smugi. 

mycie okna w rękawiczkach

Jak poprawnie wyczyścić ramy okienne?

Okna należy myć cierpliwie, wytrwale oraz dokładnie. W przypadku znacznych zabrudzeń, które niebyły szybko zneutralizowane trzeba skorzystać z specjalnych preparatów do mycia okien. Drewniane okna nie mogą być czyszczone jakimkolwiek specyfikiem, tylko płynem do mycia drewna. Warto mieć świadomość, że innym preparatem myje się okno, a innym szyby. Substancje do mycia drewna zawierają alkaidy, które mogą uszkodzić szybę, dlatego nie można stosować tylko jednego produltu. Octem przecieramy wyłącznie powierzchnie szklane każdych okien, ponieważ kwaśny odczyn działa destrukcyjnie  na ramy okienne.  

czyste okno po umyciu

Zabezpieczanie okien przed zanieczyszczeniami 

Okna warto zabezpieczyć jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Najlepiej uczynić to folią malarską. Do tego celu przyda się też taśma klejąca. Najpierw obklejamy taśmą okucia oraz zawiasy, a następnie umocować fo;ię ochronną na szybach.  

Najpopularniejsze preparaty do mycia okien po remoncie

Do zmywania plam na przykład po farbie z ram drewnianych okien warto używać waty stalowej lub wełna stalowa. Na rynku jest dostępny produkt, będący mieszaniną wełny stalowej i mydła. Jest również substancja składająca się z wełny stalowej, mydła oraz sody kalcynowanej. Obecność w tych specyfikach mydła sprawia, że przed ich aplikacją należy zwilżyć ściereczkę. Takie płyny doskonale pomagają zetrzeć kamień i nie rysują przy tym powierzchni ramy okiennej. Część szyb wymaga środka czystości w postaci spirytusu denaturowanego w małej ilości na szmatce z mikrofibry. Produkt do czyszczenia szyb kominowych dobrze sprawdzi się do mycia szyb okiennych z pozostałości po substancjach smolistych. Benzyna ekstrakcyjna lub nitro wspierają nas w usuwaniu odłamków, plam, oraz kleksów z unigruntu. Jednak są to agresywne substancje chemiczne i trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, aby nie wywołać ram okiennych.  

osoba z płynem do czyszczenia

Etapy mycia okien po remoncie 

W  celu poprawnego umycia okien należy kolejno wykonać następujące czynności: 

  • umycie ram okiennych, 
  • umycie uszczelek, 
  • mycie szyb. 

Treść tego artykułu to dowód na to, że na wszystko trzeba znaleźć sposób, nawet na tak z pozoru prostą czynność, jak mycie okien po remoncie. Ważne jest to, aby dostosować środek czyszczący do rodzaju zabrudzeń oraz surowca, z którego zostało wytworzone okno. 

Jeśli zakończyłeś właśnie remont i czyste okna stanowią teraz element Twojego odnowionego wnętrza, to może być doskonała okazja, by skonsultować się z ekspertem ds. projektowania wnętrz i dostosować dekorację okien do całego nowego wystroju. Dzięki właściwie dobranym zasłonom, roletom lub firankom, możesz podkreślić estetykę swojego mieszkania i stworzyć harmonijny design, który będzie cieszył oko przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na detale, takie jak kolorystyka i faktury tkanin, aby dopasować je do pozostałych elementów wystroju wnętrza, co doda mu niepowtarzalnego charakteru.

Pytania i odpowiedzi:

Dlaczego do ram okiennych używa się środków o neutralnym PH?

Neutralne PH daje pewność, że na ramie okiennej nie pojawią się przebarwienia. Zarówno odczyn zasadowy jak i kwaśny może okazać się szkodliwy dla wyglądu ramy okiennej. 

Czy odkurzanie okien jest bezpieczne?

Tak, odkurzanie jest bezpieczne. Należy to robić przed myciem okien. Odkurzanie pomaga usunąć pierwszą warstwę zabrudzeń. 

Poprzedni Post