Jak szybko i skutecznie posprzątać po remoncie? Skorzystaj z listy!

Planując remont mieszkania lub domu, najbardziej przerażają nas prace związane z późniejszym sprzątaniem. Najczęściej wówczas szybko rezygnujemy z remontu. A to błąd! Prace te nie muszą być wcale takie straszne, a uprzątnięcie całego tego bałaganu może pójść szybko i sprawnie. Wystarczy dobrze się do tego przygotować.

Podziel remont na etapy, usprawni to pracę 

Przeprowadzając remont salonu, czasem konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej. To pierwsza faza zmiany aranżacji dużego pokoju. Dostęp do elektryczności umożliwia szybsze wykonywanie wszelkich niezbędnych działań. Kolejnym etapem remontu powinna być wymiana podłogi. Następnie dobrze jest postawić na malowanie oraz tapetowanie ścian. Końcowym etapem powinno być odpowiednie ustawienie mebli. Taka kolejność zapewni komfort pracy oraz swobodę ruchu podczas sprzątania. Ważne jest to, żeby rozpoczynać jeden etap i dopiero po jego finalizacji zaczynać nowy.

Zabezpiecz powierzchnię przed zanieczyszczeniem 

Na rynku dostępne jest wiele produktów, które mają zapewnić ochronę mebli lub przedmiotów przed osadzaniem się na nich cząsteczek brudu. Przed remontem najlepiej jest zaopatrzyć się w:

  • folię malarską – wodoodporna, wielorazowego użytku, 
  • tekturę malarską – idealne rozwiązanie przy parkiecie i panelach podłogowych, 
  • filcowa mata ochronna – mata antypoślizgowa i wodoodporna, z mocnego filcu. 

Najskuteczniejszą ochronę przed zabrudzeniami, stanowi ostatnia z wymienionych poniżej metod ochrony naszych domowych ruchomości.

Sprzątaj dom z góry na dół

Sprzątanie powinno rozpocząć się od sufitu. W tym miejscu gromadzi się duża ilość kurzu, roztoczy oraz innych zabrudzeń, w związku z tym, gdy je zdejmiesz opadną na podłogę. Potem oczyszcza się lampy, abażury, żyrandole. Możesz także otrzeć z zapylenia ściany. Sprzątanie kończymy myciem podłóg. Zasada jest prosta – sprzątanie rozpoczynamy od górnych części domu, a kończymy się na powierzchniach podłogowych.

Odkurzaj jak najczęściej podczas remontu 

Odkurzać należy w czasie remontu, jak i po nim. Największa warstwa brudu, dzięki odkurzaniu znika z powierzchni i nie rozprzestrzenia się. Odkurzanie zapobiega uszkodzeniom mechanicznym podłóg i ścian. Dopiero po uprzednim użyciu odkurzeniu można myć wszystkie podłogi.  

Jak umyć okna po remoncie? 

W doprowadzeniu okien do stanu sprzed remontu, przydadzą się odpowiednie środki czystości. Dobrze również zaopatrzyć się w ściągaczkę gumową. Okien nie powinno się myć przy bardzo słonecznej aurze. Promienie słońca utrudniają nam dostrzeżenie zabrudzeń i łatwo zostawić smugi.  

Częste mycie podłóg w odpowiedni sposób

Po skutecznym odkurzeniu powierzchni podłogi, można rozpocząć jej mycie. Najlepiej jest to zrobić za pomocą mopa płaskiego lub paskowego, bez środków do nabłyszczenia. Warto ewentualnie dodać do wody płynu do mycia naczyń, który jest w pełni bezpieczny oraz nie powoduje uszkodzeń powierzchni. Mop powinien być dobrze odsączony z wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku mycia paneli. Do mycia płytek ceramicznych należy używać ciepłej wody oraz przeznaczonych do usuwania zabrudzeń na kafelkach preparatów. 

Jak widać sprzątanie po remoncie nie musi być takie straszne. Warto po prostu dobrze je zaplanować.

Pytania i odpowiedzi:

Co oznacza stwierdzenie, że po remoncie trzeba sprzątać dom z góry na dół?

Sprzątanie należy zaczynać od sufitu, a kończyć myciem podłóg. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć rozpylania się pyłu po całym domu.

Jaki środek czystości jest najlepszy do mycia podłóg?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku istnieje wiele produktów do mycia podłóg wysokiej jakości, najważniejsze, aby preparat był przeznaczony do posiadanej przez nas w domu powierzchni podłogi. 

Poprzedni Post
Następny Post