Jak myć panele podłogowe bez smug?

mycie bez smug paneli podłogowych

Panele laminowane są obecne w wielu polskich domach. Są estetyczne, wytrzymałe, tanie i łatwe do utrzymania w czystości. Jednak ich nieodpowiednie mycie może powodować powstawanie brzydkich śladów. Jak można ich uniknąć?

Smugi, zacieki i plamy na panelach najczęściej są efektem niewłaściwej techniki mycia podłóg oraz używanych do tego celu detergentów. Jeśli zmywanie podłogi często zostawia u ciebie nieestetyczne ślady, sprawdź nasze porady – sprawdzą się zarówno wtedy, gdy używamy mopa, jak i wtedy, gdy myjemy podłogi szmatką.

 1. Mycie palnęli zgodnie z ich kierunkiem ułożenia
  Panele laminowane mają fakturę naśladująca naturalne drewno. Często zdarza się, że smugi widoczne są wtedy, gdy zmywamy je przeciwnie do kierunku ich ułożenia. Warto więc spróbować umyć je zgodnie z kierunkiem, w którym były układane.
 2. Brudna szmatka, mop oraz woda
  Przed użyciem szmatki lub mopa należy dokładnie je wyprać albo wypłukać ręcznie. Używanie brudnych mopów i ściereczek powoduje rozmazywanie brudu i powstawanie smug. Także pamiętajmy o regularnej wymianie wody – najlepiej zmieniać ją na każde nowe pomieszczenie.
 3. Dokładne wyciskanie szmatki lub mopa
  Panele podłogowe nie lubią wilgoci i mogą wtedy się wypaczać. Także zbyt duża ilość wody może powodować powstawanie zacieków. Właśnie dlatego należy dokładnie wyciskać mop lub szmatkę do mycia.
 4. Zbyt dużo detergentu
  Zacieki często zostawiają także mocno pieniące się detergenty. Gdy nalejemy za dużo płynu dom mycia, ryzyko powstania dużej ilości piany i smug jest wyższe.
 5. Nieodpowiedni detergent
  Niektóre detergenty powodują powstawanie smug – dobierajmy środki przeznaczone specjalnie do paneli. Możemy też wypróbować umyć podłogę wodą z octem – również przynosi bardzo dobre rezultaty.
 6. Brak wentylacji
  Brak wentylacji nie tylko wydłuża czas schnięcia podłogi, ale sprzyja powstawaniu brzydkich plam i zacieków. Warto wtedy otworzyć okno albo nie zamykać pomieszczenia, by cyrkulacja powietrza była swobodna.
 7. Duże i mocne zabrudzenia
  Gdy na podłodze są intensywne, punktowe zabrudzenia, warto usunąć je wcześniej. W ten sposób nie rozmażemy ich i nie spowodujemy smug.
Poprzedni Post
Następny Post