Eko sprzątanie z naturalnymi olejkami eterycznymi

Porządki olejki eteryczne

Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin pachną wspaniale – dodawane są do wielu kosmetyków, perfum, a także do środków czystości. Detergenty z ich udziałem można przygotować też samodzielnie. Jakie olejki eteryczne wybrać?  

Czym są olejki eteryczne? 

Olejek eteryczny jest ciekłą i lotną substancją wydzielaną przez rośliny olejkodajne. Jest mieszaniną różnych związków chemicznych. Badacze wskazują, że w przyrodzie służą one między innymi do zwabiania zapylaczy do roślin, ale również mogą być ochroną przed roślinożercami.  

Są używane od tysięcy lat w kosmetyce, dermatologii oraz w medycynie naturalnej. Obecnie głównie w aromaterapii, ale także coraz częściej jako dodatek do samodzielnie przygotowywanych ekologicznych detergentów. Nadają się do past i detergentów w płynie – wystarczy dodać parę kropel.  

Olejki eteryczne – zastosowania 

Przykładowe zastosowanie olejków eterycznych: 

  • odświeżanie i aromatyzowanie pomieszczeń 
  • nadawanie detergentom przyjemnego zapachu 
  • jako dodatek do płynu do płukania albo zamiast niego, aby nadać zapach 
  • do aromatyzacji odkurzacza 
  • odkażanie – działanie antywirusowe, antybakteryjne, antygrzybiczne. 

Do przygotowywania ekologicznych środków czystości najlepiej wykorzystywać naturalne olejki eteryczne, które posiadają najwięcej dobroczynnych właściwości i mają naturalne pochodzenie. Olejki, które nie mają określenia „naturalne”, są wytwarzane syntetycznie.  

Olejki eteryczne a sprzątanie 

Olejki eteryczne do sprzątania: 

  • lawendowy – ma działanie odkażające i relaksujący zapach, 
  • cytrynowy i pomarańczowy – mają właściwości antyseptyczne, pomagają w usuwaniu tłustych plam, 
  • miętowy i eukaliptusowy – także mają właściwości antyseptyczne i świeży zapach, zabijają roztocza, 
  • z drzewa herbacianego – odkaża, odstrasza insekty, 
  • grejpfrutowy – świeży zapach, działanie odkażające. 

Uwaga! Olejki eteryczne mogą uszkadzać powierzchnię drewna i zmywać nadruki, dlatego nie należy stosować ich na wszystkich powierzchniach. 

Pytania i odpowiedzi

Do czego służą olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to cenne składniki naturalne, które są produkowane przez rośliny i są stosowane w różnych celach. Są one wytwarzane z kwiatów, liści, korzeni, kory, kwiatów i innych części roślin za pomocą destylacji parą wodną lub ekstrakcji za pomocą rozpuszczalników. Wykorzystywane są jako kosmetyki, a także do aromaterapii.

Jakie olejki eteryczne wykorzystać przy sprzątaniu?

Przede wszystkim najlepiej te o przyjemnych, łagodnych zapachach jak na przykład olejek lawendowy. Niektóre też, jak choćby cytrynowy czy pomarańczowy, mogą pomóc w usuwaniu tłustych plam.

Poprzedni Post
Następny Post