Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin pachną wspaniale – dodawane są do wielu kosmetyków, perfum, a także do środków czystości. Detergenty z ich udziałem można przygotować też samodzielnie. Jakie olejki eteryczne wybrać?
Olejek eteryczny jest ciekłą i lotną substancją wydzielaną przez rośliny olejkodajne. Jest mieszaniną różnych związków chemicznych. Badacze wskazują, że w przyrodzie służą one między innymi do zwabiania zapylaczy do roślin, ale również mogą być ochroną przed roślinożercami.
Są używane od tysięcy lat w kosmetyce, dermatologii oraz w medycynie naturalnej. Obecnie głównie w aromaterapii, ale także coraz częściej jako dodatek do samodzielnie przygotowywanych ekologicznych detergentów. Nadają się do past i detergentów w płynie – wystarczy dodać parę kropel.
Przykładowe zastosowanie olejków eterycznych:
- odświeżanie i aromatyzowanie pomieszczeń
- nadawanie detergentom przyjemnego zapachu
- jako dodatek do płynu do płukania albo zamiast niego, aby nadać zapach
- do aromatyzacji odkurzacza
- odkażanie – działanie antywirusowe, antybakteryjne, antygrzybiczne
Do przygotowywania ekologicznych środków czystości najlepiej wykorzystywać naturalne olejki eteryczne, które posiadają najwięcej dobroczynnych właściwości i mają naturalne pochodzenie. Olejki, które nie mają określenia „naturalne”, są wytwarzane syntetycznie.
Olejki eteryczne do sprzątania:
- lawendowy – ma działanie odkażające i relaksujący zapach
- cytrynowy i pomarańczowy – mają właściwości antyseptyczne, pomagają w usuwaniu tłustych plam
- miętowy i eukaliptusowy – także mają właściwości antyseptyczne i świeży zapach, zabijają roztocza
- z drzewa herbacianego – odkaża, odstrasza insekty
- grejpfrutowy – świeży zapach, działanie odkażające
Uwaga! Olejki eteryczne mogą uszkadzać powierzchnię drewna i zmywać nadruki, dlatego nie należy stosować ich na wszystkich powierzchniach.