Boraks – sól sodowa do eko sprzątania

soda oczyszczona borax

Obok octu oraz sody oczyszczonej boraks jest jednym z często wybieranych związków w ekologicznym sprzątaniu. Czym dokładnie jest boraks i jakie ma zastosowanie?  

Czteroboran sodu, tetraboran sodu czy boraks – to nieorganiczny związek chemiczny, który jest solą sodową kwasu borowego. W przyrodzie występuje jako minerał boraks rodzimy. Dzisiaj boraks można bardzo łatwo znaleźć w sklepach, a także w internecie. 

Boraks – zastosowanie 

Boraks posiada szerokie zastosowanie – jest używany między innymi w produkcji szkła, ceramiki, szkliw, do wytwarzania nadboranu sodu, który jest używany jako wybielacz. Także wykorzystywany jest jako topnik podczas lutowania i spawania. W gospodarstwach domowych boraks używany jest głównie jako środek czyszczący i dezynfekujący – samodzielnie i z innymi związkami do produkcji skutecznych, ekologicznych detergentów.  

Boraks a sprzątanie 

Boraks jako sposób na utrzymanie czystości: 

  • do przygotowania uniwersalnej pasty czyszczącej – należy zmieszać go z wodą, aby uzyskać gęstą pastę, nadaje się do mycia wanny, kafelków, zlewów i innych nawierzchni, 
  • czyszczenie toalety – pół szklanki boraksu wsypać do toalety, zostawić na co najmniej godzinę, potem wyszorować szczotką i spłukać, 
  • usuwanie plam z tkanin – przygotować roztwór z 1 łyżki boraksu i 4 litrów wody, moczyć tkaninę przez pół godziny, potem wyprać, 
  • proszek do prania – wymierzać dwie części płatków mydlanych, jedną część sody kalcynowanej i jedną część boraksu, do prania używać 1-2 łyżki stołowe, 
  • dezynfekcja – wymierzać 1 łyżkę boraksu z 750 ml wody i umyć nawierzchnie, 
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów – wsypać odrobinę boraksu w miejsce, gdzie występuje zapach, potem usunąć, 
  • usuwanie plam z wykładzin i dywanów – przygotować pastę z boraksu i wody, wetrzeć w plamę, gdy wyschnie, odkurzyć zeschniętą papkę. 

Zatem boraks to doskonały kompan, z którym możliwe jest sprzątanie mieszkań, domów, a nawet sprzątanie biur Warszawa to miasto, gdzie można kupić go bez problemu. 

Pytania i odpowiedzi

Czym jest boraks?

Boraks, inaczej zwany boraksem sodu lub sodą boraksu, to bezbarwny, krystaliczny proszek, który jest stosowany w wielu różnych dziedzinach. Jest on produktem pochodzenia naturalnego i jest wytwarzany z boru i wody.

Jak wykorzystać boraks do sprzątania?

Boraks może być stosowany do usuwania plam z tkanin i powierzchni twardych, do dezynfekcji powierzchni, takich jak blaty kuchenne, umywalki i toalety, do usuwania kamienia z kranów i dezynfekcji zmywarek.

Poprzedni Post
Następny Post